papusza (taş bebek): çingene şairin hikayesi

Film festivaline olan ilgimi, fazlaca şişirilmiş filmler, şehrin "gözde mekanı" gibi fetiş haline gelen festival filan derken son birkaç yıldır yitirmiştim aslında. Yine de festival (Beyaz Geceler’in anısı ya da) dürtüyor insanı. Bu arada bir üniversiteliden duyduklarımı not edeyim festival gözlemi olarak: “Abi, yaş ortalamasına bakar mısın ya?” Eskiden çoğunlukla öğrenciler giderdi festivale, şimdi öyle değil, yaşına başına bakmadan doluşuyorlar salonlara tabii:) Doluşmakla da kalmayıp öğrenci ataletini -bizim zamanımızda vardı öyle bir mefhum- fersah fersah aşan bir cevvallikle organize olup biletleri filan da alıp bitiriyorlar bu festivalmilitanları!

Papusza filminden bahsedeceğim. Aslında beni hem filmin kendisi etkiledi, hem de filmin merkezinde yer alan şair Papusza, onun gerçek hikâyesi. Film at arabalarıyla yolculuk eden Leh bir Çingene kafilesini anlatıyor. 1907 yılında doğan Papusza (taş bebek anlamına geliyor) onlardan biri. Küçükken çaldığı tavuklar karşılığında Yahudi bir kadından okuma yazmayı öğreniyor, sonra da ne bulsa okuyor, kafasından şarkılar, şiirler yazıyor. Sevmediği bir adamla evlendiriliyor. Çocuğu olmuyor. Farklılıklarından, okuma yazma bilmesinden dolayı da kendi topluluğunda biraz dışlanıyor. İki yıl onlarla yaşayan kaçak bir yazarla (Jerry Ficowski) arkadaş oluyor.

Papusza “belleğimiz yok bizim, olsa endişeden ölürdük,” diyor yazara. Roman dilinde dün ve yarın'ın aynı kelime olduğunu söylüyor. Çingenelerin gadjo’ya (yabancı) güvenmeleri zaman alıyor, yine de temkinli davranıyorlar. Gadjo, kaçak da olsa sisteme ait biri. Onlarınsa hep bir çekişmeleri var o sistemle. İzinsiz müzik yaptıkları için geceyi topluca nezarette geçiriyorlar bir yerde. Parmaklıklar arkasında birden kıpır kıpır bir şeyler çalıp söylemeye başlıyorlar. Parmaklıkların öbür tarafındaki görevliler ne yapacağını şaşırıyor, susturamıyorlar onları. Bayıldım o sahneye!
“Hitler neden bizi yok etmek istiyor biliyor musunuz," diyor biri (P'nin kocası) geceleyin ateş başında konuşurlarken. “Çünkü bizi kıskanıyor, bizim gibi yaşayamıyor ya.” Başka bir gün Lenin'in kendisine "sensiz devrim yapmam, gel n'olur" diye yalvardığını anlatıyor. 

Polonya hükümeti, Çingenelerin evlere yerleştirileceğini, çocukların zorunlu olarak okula gideceğini söylüyor. “Çocuğumu okula göndereceğime derede boğulurum daha iyi,” diyor içlerinden biri. “Bütün ormanlar, yollar bizim, bir evde yaşamak niye?” diye karşı çıkıyor bir başkası. Sonunda evlere yerleşiyorlar, kötü, köhne evlere. O yerleşik düzende fark ediyor insan yoksulluğu, göçebe yaşanırken değil. Gezerken zaten sahip olduğunuz ne var ki!

Ficowski, hakkındaki tutuklama kararı kaldırılınca Varşova’ya ve orta sınıf hayatına geri dönüyor. Penceresinden Stalin’in yaptırdığı gökdelenin inşaatının yükseldiğini görüyoruz. Bu arada Polonya’nın şairlerinden Julian Tuwim’e, Papusza’nın şiirlerini gösteriyor. Papusza ile sürekli mektuplaşıyor bir yandan da. Sonra Çingenelerle ilgili, bu şiirlerin de yer aldığı bir kitap yayınlıyor. Bunun üzerine Çingeneler, tüm sırlarının ifşa olduğunu hissediyor, Papusza’ya bir hain gibi davranıyorlar, onu hepten dışlıyorlar. Onların görünür olmalarını sağladığını düşünen Ficowski buna üzülüyor, “bir belleğimiz yok diyordun, işte bu belleğiniz,” diyor P'ya. Çingeneler içinse gerçekten asla yer alamayacaklarını düşündükleri, yer almak istemeyecekleri bir dünyayı temsil ediyor bunların tümü. Sırlarını kimseyle paylaşmak istemiyorlar.

Film atlamalarla, geri dönüşlerle ilerliyor. Papusza’nın zorla evlendirildiği 15 yaşına dönüyoruz, Yahudi ve Çingene avına çıkıldığı savaş yıllarına, şarkılarının bir orkestra tarafından icra edildiği sahneye. Tavuk hırsızlığından alıkonduğu hapisten çıkarılıp onur konuğu olarak şık giyimli insanların arasına karışmasına. Bir yandan da o kafileyle birlikte yolculuk yapıyoruz Polonya düzlüklerinde, karlı ovalarda, uzun ağaçların, göl manzaralarının arasında.

Sistemin seni ait olmadığın bir şeye dahil etme çabası, seni sadece oradayken kabul etmesi –artık ne kadar kabul ederse- ne acıklı. Eğitim de bunun araçlarından biri oluyor. Bir şeylere gözümüzü açıyor da bu tornaya girip de bir körlük edinmeden çıkmak çok kolay değil. O yüzden çok da emin olmamalı. Zaten birine "ben seni eğiteceğim" dediğin anda, hiyerarşik bir ilişki tanımlanıyor ister istemez. (Sonu gelmeyen anarşik fikirler!)
Aklıma, gittiğim bir resim atölyesi geldi. Bir derste atölyenin hocası, masaya bir örtü örtmüş, altına eskimiş botlar, yıpranmış ayakkabılar koymuştu. Bizi oturttu masanın başına. "Bir elinizi örtünün altına sokun, diğer elinizle de dokunarak gördüğünüzü çizin,” dedi. Ben imkânsız olduğunu düşünmüştüm, sonra yavaş yavaş kağıtta beliren lekeye ben de inanamadım. İnsan gerçekten gözlerinin göremediğini elleriyle görebiliyordu. “Göz yanıltır, mükemmele tamamlar, gözünüze çok güvenmeyin,” demişti Sue.

Filmi izledikten sonra, iyi ki bu film böyle yönetmenlerin (Joanna Kos, Krzystof Krauze) elinden çıkmış, dedim. Bu filmi “yokluk içindeki sıradan bir insanın başarı hikâyesi” olarak izlemek ne fena olurdu. Zaten öyle de sonlanmıyor Papusza’nın hikâyesi. O, iki dünyanın arasında kalıyor, iki dünyanın katı kuralları ve önyargılarıyla da başa çıkmaya çalışıyor, yaşamının son demlerinde iyice yalnız bir hayat sürüyor.

İlk kez Ficowski söylüyor Papusza’ya “sen şairsin,” diye. “Bazen otururken öyle bir geliyor, sonra gidiyor işte,” diyor Papusza. Şairliğin yarısı benimse yarısı da bu rüzgarın, toprağın dercesine. Filmde kimi sahneler siyah beyaz, müthiş bir doğaya açılıyor. Günün el değmemiş saatlerinde, sadece bu kafileye görünen manzaralara. Sonradan Papusza'nın birkaç şiirini okurken hep bu görüntüler geldi aklıma. Bazı saatlere nasıl da kör kalıyoruz diye düşündüm. Bu kadarla kalsa yine iyi...

*Papusza'nın İngilizce'den çevirmeye çalıştığım bir şiiri: 


Ateşi seviyorum yüreğim gibi
Çingene kızını sarsıp
Bu dünyanın ötesine sürükleyen
Vahşi ve ılık rüzgârları
Gözyaşlarımı yıkayan yağmurları
Bedenimi ısıtan
Ve kusursuzca yüreğimin şarkısını söyleyen
Güneşi, o altın Çingene babayı.

Orada kişneyen bir Çingene atı
Uykusundan uyandırır bir yabancıyı
Oysa mutlu eder bir Çingene yüreğini

Ah ne güzel yaşamak, gece ırmağa gitmek
Soğuk balıklar yakalamak
Elinde kalan suyun serinliği…

Çingenelerin geleceğini söyleyen
Horoz ve tavukların
Ve çingene arabasının cennetinde yaşamak.
Ve o gümüş ay,
Hindistandaki ataların babası
Aydınlatır bizi
Gözetir çadırdaki çocukları
Çocuğunu kundaklasın diye
Çingene bir kadına ışık olur belki

Kimse anlamaz beni
O sözünü ettiğim
Orman ve nehirden başka
Anlattığım her şey geçip gitti
Onlardan sonra her şey, her şey bitti
Gençlik yıllarım gibi..

Yorumlar

 1. Yazınızı hiç sıkılmadan ilgiyle okudum. Özellikle de 'Zaten birine "ben seni eğiteceğim" dediğin anda, hiyerarşik bir ilişki tanımlanıyor ister istemez. (Sonu gelmeyen anarşik fikirler!)' bölümü çok iyiydi....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için. Filmi de seversiniz diye tahmin ediyorum. Gerçi bilmiyorum vizyona girer mi? Genellikle festivalde gördüğümüzle kalıyoruz bu tip filmleri.
   Sevgiler,

   Sil
 2. Filmi ben de çok severek izlemiştim, sonra bir de bu yazıyı okuyunca tam oldu! Filmde şiirlerden çok örnek yoktu, merak ediyordum şiirlerini. Elinize sağlık. Bu arada film Jüri Özel Ödülünü aldı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aylin merhaba,
   Festivalde ödül aldığını ben de şimdi öğrendim. Sevindim. Şiiri çevirirken biraz da haksızlık yaptığımı düşündüm doğrusu. Çünkü önce Lehçe'ye çevriliyor, sonra İngilizce'ye sonra da ben Türkçe'ye çevirdim. Arada neler neler kaybolmuştur, artık geriye ne kaldıysa:)) Sevgiler.
   Sevgiler,

   Sil
  2. Kalmış, kalmış:)

   Sil
 3. Merhaba,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım.
  Bende bloguma beklerim.
  Sevgiler,
  http://hayatimakyajla.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Alkım Hanım;
  Gecenin bir vaktinde bütün yorgunluğum ve uykuma rağmen bir solukta okudum yazınızı, hiç erinmeden...Enfes doğrusu bundan sonra daha sık takip edeceğim.Lütfen hep yazın.:))

  YanıtlaSil
 5. Merhaba İnci,
  Teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Gecenin bir vaktinde okunmak güzel:)) Benim de en çok okuduğum saatler. Günün yorgunluğuna, sıkkınlığına vs. rağmen.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 6. hep kaçırmışım gene filmleri, yazıları:) iki film de tam izlemek isteyeceğim türden, yazılarını okuduktan sonra daha da bir merak ettim. chamane diye bir film izlemiştim, onu hatırlattı yazdıkların bana, değişik bir yolculuk filmiydi o da, soğuk, karlı bir yolculuktu.

  göçebe yaşamları hep merak etmişimdir, bizimkinden çok farklı, daha zengin bir yaşantı olduğu kesin, uzaktan bakarak hiç anlayamayacağımız bambaşka bir şeyler var eminim hayatlarında, yazıda dediğin gibi dün ve yarının bağlarından, ağırlığından kurtulmuşlar, bu ağırlıkları atmak daha büyük bir bütünün içinde kaybolabilmelerini sağlıyor belki de, rüzgarın, toprağın sesini duyabilmelerini. yerleşik biri olarak anlamam çok zor ama bir tahmin yürütürsem, gökyüzünde süzülmek gibi bir şey olsa gerek:) bir de yerleşik hayatın getirdiği o çıkar çatışmaları, hırs, rekabet vs. böyle bir hayatta var mıdır acaba diye düşünüyorum, varsa bile bizdeki kadar çok değildir. “Çocuğumu en iyi okullara gönderirim” lerin dünyasında yaşayan biri olarak “çocuğumu okula göndereceğime derede boğulurum daha iyi” diyebilen birinin dünyaya nereden ve nasıl baktığını uzun uzun düşünüyorum şimdi. biz dünyanın cazibesine kapılmış giderken onların reddettikleri bu dünyanın içinde bir kitapta bile olsa yer almak istememeleri de çok etkileyici geldi bana. dediğin gibi bazı manzaralar ancak onlara görünebilir bu durumda.

  bir gün izlerim umarım iki filmi de, özellikle papusza’yı beğeneceğime şimdiden eminim:)

  çok sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zerkacım,
   ne güzel yazmışsın, okumaya doyamadım. üç gündür seyahatteydim, o yüzden biraz geç yanıt yazıyorum.
   "dünyanın cazibesine kapılmış giderken onların reddettikleri" demişsin ya, tam da bununla ilgiliydi film, daha doğrusu beni en çok etkileyen kısmı buydu. çünkü hep yaşamanın tek şekli buymuş gibi davranıyoruz, neleri kaçırıyor olduğumuza dair pek bir fikrimiz yok. filmi beğeneceğini düşünüyorum, özellikle o siyah beyaz kareler, manzaralar muhteşemdi. ben papusza'yı diğer filmden daha çok sevdim, daha özgün bir filmdi bence.
   bahsettiğin filmi hiç duymamışım ama sibirya'da geçiyormuş sanırım. yol filmlerini seviyorum, hele de çok bilmediğimiz yerlerde geçen yol filmlerini. hatta kendi kendime böyle bir yol filmleri listesi yapmaya başladım (huyum kurusun seviyorum liste yapmayı), bu filmi de ekleyeceğim. en azından bu yol filmlerini izleyebilsem ne güzel olur ama:))
   güzel bir hafta diliyorum sana.
   çok sevgiler,

   Sil
 7. aslında senden çok benim izlemem lazım o filmleri sen zaten sıklıkla yoldasın:) belki filmler vesilesiyle bana da bir ilham gelir de yola çıkarım, listeyi merak ettim, izlemek isterim o filmleri. bu arada listeleri ben de seviyorum, film ve kitap listeleri özellikle. bir de yapılacak işler listesinde yazdıklarımın yanına tik atmayı, bir şeyleri bitirdim, hallettim, artık bir çay demleyebilirim hissine kapılıyorum:)

  çok sevgiler, güzel bir haftasonu diliyorum ben de sana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir toparlayayım da sana da göndereyim listeyi. Söylemiş miydim bilmem, bir de listeleri tamamlayamama huyum var benim:) Ama bu kez sonlandırmaya kararlıyım.
   Sevgiler Zerkacım.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

evini arayan kaplumbağalara...

"çınar, ben, ağaç ve kedi"

kırmızı balon